19 cze Brak komentarzy admin Podróże , ,

Podróżujemy dużo w dzisiejszych czasach, zarówno w celach rekreacyjnych jak i służbowych. Dostępność środków transportu jest przeogromna. Również formy transportu ewoluowały na przestrzeni wieków. Cały czas różne firmy poszukują coraz lepszych, bezpieczniejszych i szybszych środków transportu. Bez nich zwiedzanie świata byłoby utrudnione i czasochłonne.

Dzisiejsza turystyka opiera się głównie na możliwości podróżowania w najdalsze zakątki świata. Możemy dostać się w różne miejsca samochodem, statkiem, pociągiem lub samolotem. Ze względu na szybkość przemieszczenia się oraz bardzo duże odległości z roku na rok rośnie ilość osób podróżujących samolotem. Gdyby nie samoloty podróż przez kontynenty trwałaby tygodnie, a teraz skraca się ten czas do kilkunastu godzin. Według statystyk jest to najbezpieczniejszy sposób podróżowania. W większości dużych miast znajduje się lotnisko wraz z przyległą infrastrukturą. Dzięki temu miasta zarabiają coraz więcej na turystyce, a firmy które mają filie rozsiane po całym świecie mogą przemieszczać swoich pracowników. Zanim wybierzemy się do jakiegoś kraju warto zapoznać się z regulaminem lotniska, ponieważ zasady panujące w takich miejscach są bardzo różne. To co w niektórych miejscach nie przeszkadza i jest dozwolone, w innych może być zakazane. Ograniczenia dotyczą wagi bagażu, który pasażer może mieć ze sobą. Nie można wnosić buteleczek o większej pojemności niż 100 ml, dodatkowo powinny one być zebrane w jedną saszetkę. Zanim będziemy mogli przejść do strefy dla oczekujących na odlot, musimy przejść kontrolę. Jeśli chcemy zabrać do kraju jakąś pamiątkę z podróży warto upewnić się czy nie musimy opłacić cła za daną rzecz.

Kiedy już szczęśliwie wylądujemy w wybranym miejscu trzeba z lotniska dostać się na miejsce docelowe. Często podróżni korzystają z taksówek albo miejscowych środków transportu, traktując to jako początki zwiedzania i poznawania innych kultur. Coraz większą popularnością cieszy się wypożyczalnia samochodów. Warto sprawdzić czy w danym mieście jest więcej niż jedna wypożyczalnia, ponieważ możemy zaoszczędzić pieniądze. Konkurencja między takimi firmami jest bardzo duża. Taki samochód możemy wypożyczyć na godziny albo na dni. Zawsze trzeba dokładnie przeczytać umowę, którą podpisujemy z wypożyczalnią. Może ona bowiem zawierać kruczki, których nie przestrzeganie może przysporzyć nam kłopotów. W niektórych krajach obowiązuje limit wiekowy dla osób, które chcą wypożyczyć samochód. Korzystanie z wypożyczonego samochodu jest wygodne, szczególnie gdy wyjeżdżamy służbowo i potrzebujemy przemieszczać się szybko i według swojego harmonogramu.

Formę transportu zawsze dopasowujemy do swoich potrzeb. Jednym zależy na poznawaniu miasta poprzez poruszanie się komunikacją miejską. Inni wolą poruszać się sprawnie i szybko z miejsca na miejsce. Jeszcze inni nie chcą, aby szybkość ich podróży zależała od kogoś innego i decydują się na wypożyczenie samochodu.Na pewno jest to gałąź turystyki, która w najbliższym czasie będzie się najmocniej rozwijała, ponieważ ilość podróżujących stale rośnie.