22 lut Brak komentarzy admin Podróże , , ,

Wiele różnorakich ciekawostek w tym samym miejscu – to cały Kazachstan. Kraj ten ze względu na zajmowanie wielkiego terenu posiada aż trzy strefy czasowe.
Wśród najczęściej odwiedzanych obiektów jest świątynia, która powstała na przełomie XIX i XX stulecia. Mieszczący się w miejscowości Ałmaty, sobór zdumiewa niecodzienną architekturą. Wyróżniającą cechą sanktuarium jest żółta fasada z bogato zdobionymi zaokrąglonymi dachami. W Ałmacie znajduje się najwyżej położone lodowisko świata.
Następnym obiektem, który dobrze jest odwiedzić jest zbiornik wodny znajdujący się niecałe 30 kilometrów od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest otoczone malowniczymi i robiącymi wrażenie skalistymi szczytami. Klimat charakterystyczna dla gór, surowy potrafi narobić kłopotów, dlatego wyruszając w góry warto wyposażyć się przynajmniej w ciepłą odzież.
Jest on nazywany rajem na Ziemi, ponieważ poza krajobrazami górskimi, kraj ten może się pochwalić stepami, pustyniami i półpustyniami, które tworzą niesamowicie egzotyczny i wyjątkowy nastrój. Co więcej, państwo to obejmuje liczne jeziora (między innymi jedno z największych na tym kontynencie: Bałchasz).
Kazachstan obejmuje również swój kanion nazywany Szaryńskim. Leżący w południowo-wschodnim krańcu Kazachstanu, obszar mierzy 150 kilometrów w długości, a jego wysokość nierzadko jest większa niż 200 metrów. Wąwóz znajduje się w pobliżu gór Tienszan, a jego najbardziej znaną częścią jest Dolina Zamków, gdzie można trafić na bardzo specyficzne i niespotykane formacje skalne.
Co ponadto okazuje się być godne zainteresowania w Kazachstanie? Otóż tak zwany Bäjterek czyli potężna wieża obserwacyjna, która potrafi zapewnić wyjątkowe wrażenia i emocje. Odnaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny obiekt symbolizujący prestiż miejscowości i jego szybki a także ważny rozwój, sięga 105 metrów.
Jego wizerunek jest przyozdobiony pieniędzmi kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego budynku związana jest interesująca opowieść która opowiada o powstaniu słońca.
Wśród najważniejszych obiektów Kazachstanu swoje miejsce ma Piramida Pokoju i Pojednania także udostępniona do zobaczenia w Astanie. Jest to obiekt będący siedzibą Teatru Operowego. Jest to jedna z największych inwestycji stolicy. Na budowlę składa się piramida stworzona z 5 kondygnacji trójkątów foremnych. Pierwsze dwa rzędy tworzą figury zrobione ze szkła, natomiast kolejne trzy – dolne – uformowano z ciemnego granitu. Czubek konstrukcji to przepiękny witraż.
Innym przykładem intrygującej i niejednokrotnie frapującej przyjezdnych architektury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią znajdującą się na drugim miejscu pod względem wielkości w Azji Środkowej. Mieści niewiarygodną liczbę ludzi – aż 10 tysięcy.
Z pozostałych atrakcji Kazachstan może pochwalić się takimi obiektami jak największe centrum handlowo-rozrywkowe mieszczące się pod przeźroczystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej ogromnej budowli jest większa niż łączna powierzchnia 10 boisk przeznaczonych do footballu. W środku centrum handlowego można wybrać się do sklepów, parków oraz na pole do mini golfa. Co może wydać się zaskakujące, w centrum znajduje się także potok i plaża.