19 cze Brak komentarzy admin Podróże , ,

Kazimierz Dolny to urokliwa miejscowość, która poprzez swoje bogactwo historyczne oraz kulturowe przyciąga każdego roku tysiące turystów z całej Polski. Niegdysiejsze miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, jeden z najważniejszych ośrodków handlu zbożem w Polsce dziś jest niewielkim, liczącym 2.5 tys. mieszkańców miasteczkiem z dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną.

Niezwykłe miejsce

Kazimierz Dolny będąc częścią słynnego trójkąta turystycznego (Puławy, Kazimierz, Nałęczów) jest jednym ciekawszych miasteczek znajdujących w Polsce. Miasteczko, które przez setki lat służyło, jako miasto handlowe zajmujące się głównie transportem zboża przez pobliską Wisłę do Gdańska wytworzyło unikatową zabudowę miasta, przepełniając go majestatycznymi, kamiennymi spichlerzami, w których magazynowano zebrane zboże, różnorodnymi kamienicami przynależącymi do niegdysiejszych kupców oraz unikatowymi budynkami sakralnymi.

W okresie największego rozkwitu, przypadającego na okres XVII w. Kazimierz Dolny posiadał aż 60 różnych spichlerzy, rozlokowanych głównie wzdłuż biegu Wisły. Do dzisiejszych czasów przetrwała tylko część z tych niezwykłych zabudowań. Nie jeden z nich służy dziś, jako wspaniała Willa, w której możemy zarezerwować miejsce noclegowe lub jako pensjonat. Być może ku zaskoczeniu wielu turystów spichlerze nie były delikatnymi, drewnianymi konstrukcjami, a wytrzymałymi, kamiennymi budynkami o grubych ścianach mających chronić to co najcenniejsze. Zboże.

Spichlerze, jako miejsca noclegowe

Ponadto spichlerze, oprócz funkcji praktycznej spełniały także funkcje estetyczne. Spichlerze budowane były starannie, przy dużej dbałości o ich wygląd zewnętrzny. Między innymi z tego powodu w większości budynków, które przetrwały znajduje się dziś urokliwy pensjonat lub służą, jako willa.

Poszukując miejsca noclegowego w Kazimierzu możemy skorzystać z odpowiednich storn internetowych, które zajmują się udostępnianiem informacji o bazie hotelarskiej oraz pośredniczą w rezerwacji noclegu. Jednym z takich portali jest booking.com. Niezależnie od tego, czy będzie nas interesować willa, pensjonat lub może hotel strona umożliwia nam rezerwację w wymarzonym obiekcie noclegowym.

Takim miejscem noclegowym może być były spichlerz. Portal posiada różnorodne filtry, które pomogą w dobraniu odpowiedniego miejsca. Możemy określić interesującą nas lokalizację, stawkę za dobę hotelową oraz określić, czy obiekt noclegowy powinien posiadać dodatkowe uposażenie, jak spa czy baseny.

Poszukaj dodatkowych atrakcji

Oczywiście Kazimierz Dolny to nie tylko spichlerze. Całe miasteczko posiada bogatą zabudowę sakralną, jak i świecą obfitującą w miejsca kultu (kościoły katolickie, ale też Synagoga w Kazimierzu Dolnym). Średniowieczny zamek oraz elementy fortyfikacji miejskiej w postaci wieży, czy też różnorodne kamienice, jak kamienia pod Świętym Mikołajem i kamienica pod Świętym Krzysztofem, które przynależały do rodziny Przybyłów. Kazimierz to również dziedzictwo przyrodnicze, które możemy odnaleźć z Kazimierskim Parku Krajobrazowym.