Jako jedno z bardzo bogatych i nowoczesnych państw południowej Azji, Malezja jest chętnie odwiedzanym miejscem turystycznym, choć nie do końca dzięki swojemu zurbanizowaniu. Ma do zaoferowania zróżnicowane dobra kultury, które są magnesem dla wielu podróżników.

Spokojna wyspa Tioman w Malezji
Oddalona od harmidru, kurortów oraz dyskotek – wyspa Tioman oferuje ciszę i fantastyczny spokój w rustykalnym otoczeniu. Bez nadmorskiej infrastruktury i wszelkich wygód które są możliwe do wykorzystania dla turystów jest całkiem klimatycznym miejscem, w którym rozwijają się różnorodne opcje dla sportowców między innymi snorkeling z brzegu. Tioman to pagórkowata wyspa wulkaniczna pokryta gęstym lasem tropikalnym. Wyspa dzieli się na osiem niewielkich wiosek, które jednocześnie są plażowymi kurortami wypoczynkowymi.

Malezja i jej lokalna natura
W pobliżu Złotego Trójkąta można wejść w tropikalną dżunglę z niespotykaną w innych regionach roślinnością i niezwykłą zwierzyną. Lasy tropikalne to prawie 60% terenów Malezji, to oznacza, że również spora ilość rodzajów drzew oraz okupujących te obszary zwierząt. Dżungla jest siedliskiem dla licznego ptactwa, owadów i płazów, a także między innymi orangutanów, które w tym miejscu występują najczęściej. Dużo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang można zobaczyć bajeczną rafę koralową, która jest celem samym w sobie dla setek ludzi. Lake Gardens liczące 90ha to parki tematyczne, w których dominuje bujna zieleń, natomiast ogrody uginają się pod wielobarwnymi storczykami a także ponad dwoma tysiącami rodzajów hibiskusa. Warto odwiedzić także park ptaków oraz motyli, który na wielu robi spore wrażenie.

Kuala Lumpur jako miejsce must see
Huczna, kolorowa i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji czyli Kuala Lumpur. Oczarowuje i przyciąga rzesze zwiedzających z różnych zakątków świata. Wśród najbardziej kojarzonych ze zdjęć punktów można znaleźć Petronas Twin Towers złączone ze sobą niesamowitym mostem podniebnym, a zatem dwa bliźniacze drapacze chmur. Malezyjska kultura wymaga zaznajomienia się z mnogimi świątyniami a także poznania zaskakującej dzielnicy chinatown. Będąc w Malezji, podstawą jest zawitanie w jej najstarszej stolicy – piętnastowiecznej Malakki. Można tam podziwiać nadzwyczajny meczet Masjid Kampung Kling o dachu w kształcie przywodzący na myśl piramidę. Borneo z kolei słynie z bogatej kultury i różnorodnych, licznych grup etnicznych, a z kolei w parku Niah Caves da się zobaczyć jedną z największych na świecie – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest następnym punktem wycieczki, który polecamy odhaczyć na liście okolic do zwiedzenia. Jej centrum jest czerwony plac – wszystkie okoliczne budynki są tu pomalowane na ceglasty kolor. W Kampung Morten to jest w dawnej strefie miasta jest zlokalizowana Villa Sentosa – budynek funkcjonujący jako muzeum. Jest to parterowa chatka z ogrodem, w której wnętrzu da się obejrzeć oryginalne rzemiosło lokalnych ludzi a także oryginalne sprzęty, pamiątki familijne i fotografie, a także jeden tom podpisany przez potomka Winstona Churchilla.

Kiedy zagościć w Malezji?
Podróż do Malezji powinna być zaplanowana w terminie od czerwca do sierpnia, gdyż właśnie wówczas w kraju panuje klimat typowo równikowy. Cały tutejszy rok to znaczne temperatury (od 25°C do 33°C). W porze monsunowej, więc od listopada do marca, może się zdarzyć, iż znaczna część hoteli w obszarze wyspy Tioman będzie wyłączona z użycia a dotarcie na wyspę znacznie utrudnione.