To miasto zlokalizowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego nie zaskakuje fakt, iż jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i bogatych miast na ziemi. A to ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie ograniczoną zonę ekonomiczną. Trudno sobie wyobrazić, że niegdyś to była wioska zaludniona przez rybaków. Przebywając w Dubaju doświadczymy blichtr, obejrzymy nowatorskie odsłony budynków, a dodatkowo wspaniałe atrakcje turystyczne.
Na początku należy zobaczyć panoramę Dubaju z 124-go piętra Burj Khalifa czyli najwyższego wieżowca świata. Żeby wspiąć się na szczyt, wystarczy wsiąść do modernistycznej windy, która jedzie z prędkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło sztuki będące znakiem współczesnej inżynierii, hołdem dla rozumu, technologii oraz wzornictwa. Udowadnia niezwykle dynamiczny rozwój, a także pełni funkcję pomnika bogactwa z którym kojarzą się niektóre kraje Bliskiego Wschodu.
Przechadzając się w okolicy tego budynku, da się spotkać przepiękne multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Wybudowane są one na 12-hektarowym jeziorze i posiadają rozbudowany, wielowymiarowy, bogaty repertuar muzyczny, a wody tańczącej fontanny są zdolne wypuścić strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Będąc w tym mieście przede wszystkim trzeba skorzystać z najnowocześniejszego metra na świecie. Jeżeli usiądziesz w pierwszym wagonie, masz szansę poczuć się jak maszynista – metro bowiem nie ma dowodzącego i jest całkowicie zautomatyzowane. Z perspektywy przedniej szyby można oglądać rewelacyjne widoki tego współczesnego miasta.
Dubaj zadziwia takim ciekawostkami jak lepienie bałwana i wyścig na nartach – dla tego miasta nie ma w ogóle znaczenia, że znajduje się w zasadzie na piaskach. Zrobienie takich rzeczy jest wykonalne w galerii handlowej Mall of the Emirates.
Pośród widoków godnych zobaczenia jest strefa Dubai Marina, która rozciąga się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Znajdują się w tym miejscu wieżowce, galerie handlowe, sklepy i wyjątkowy deptak, który po zapadnięciu wieczoru odsłania podświetlony port.
Jeżeli tylko zechcesz wypić kawę, musisz koniecznie odwiedzić pierwszą kawiarnię na ziemi oferującą najwyższej klasy mleko wielbłądziego pochodzenia. Warto również poczuć smak tego niecodziennego przysmaku w kształcie lodów lub deserów.
Jeżeli najmocniej zależy ci na znalezieniu nietypowych prezentów, można odwiedzić Gold Souk i wynegocjować najkorzystniejszą cenę za kolczyki i łańcuszki ze złota.
Wartym odwiedzenia miejscem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które są kojarzone z tym miastem jak nic innego. Są emblematem Dubaju i składają się kompleksu dwóch wież, których podstawy są w kształcie trójkąta: Emirates Towers Hotel oraz Emirates Office Tower.
Dubaj jest równoznaczny z bogactwem również pod kątem architektury. Burj Al-Arab czyli ikona tego miejsca stanowi prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny na ziemi wyjątkowy hotel. Budowla przybrała kształt wielkiego żagla. Jej powstanie wyznaczono na 1999 rok na nienaturalnej wyspie. Wszyscy goście hotelu otrzymują w pakiecie nielimitowany w żaden sposób dostęp do atrakcji wodnych Wild Wadi. Hotel ten stanowi element całego kompleksu turystycznego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego wyjątkowych budowli jest ta w kształcie fali.
Zatrzymując się w tym miejscu dostrzeżemy ponadto wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przypomina pałac z bajki o Alladynie.
Warto też poświęcić chwilę czasu na przebycie Dubai Creek w sposób tradycyjny – za pomocą drewnianej łodzi (abra) a także zjeść obiad w Madinat Jumeirah – tutejszej Wenecji. Takie miejsce składa się z labiryntu ciemnych uliczek charakteryzujących się specyficznym arabskim stylem.
W dalszej kolejności można wybrać się do Union House, a później pojechać do Abu Dhabi, gdzie jest możliwość zobaczenia największego meczetu w Emiratach, a dodatkowo, co doskonałe dla fanów sportu – toru Formuły 1 oraz najdroższego hotelu świata.
Popularnym i praktykowanym w mieście sportem są zawody wielbłądów, można rzec, iż to narodowy sport Arabów, zatem nie powinno go nie być nawet w tak futurystycznym mieście. Dla spragnionych przygód, można również udać się na pustynne safari i odbyć emocjonujący rajd terenowy przez pustynne wydmy. Natomiast dla tych wyjątkowo śmiałych, Dubaj oferuje skok ze spadochronem, który poleca się wykonać w pobliżu sztucznej palmy Palm Jumeirah.