19 cze Brak komentarzy admin Podróże , ,

Dolny Śląsk to region, który obfituje w zamki, przede wszystkim obronne, ale możemy również zobaczyć pałace pełniące funkcje zamków. Szacuje się, że jest ich na tym terenie nawet ponad 80. Jednakże zobaczenie ich wszystkich może być utrudnione, ponieważ część z nich znajduje się w rękach prywatnych i nie ma do nich dostępu. Inne są ruinami, o których nikt nawet nie wie.

Spora część jest natomiast udostępniona dla odwiedzających. Są one odrestaurowane, zamienione w hotele, które oferują noclegi. Dzięki temu właściciele mogą zadbać o dany obiekt, a turyści chętniej go odwiedzają widząc jakie zmiany zachodzą. Taka ilość atrakcji powoduje, że na Dolnym Śląsku turystyka jest bardzo dobrze rozwinięta i cały czas się rozwija.

W przewodnikach turystycznych oraz w internecie możemy znaleźć wiele rankingów najlepszych zamków do zobaczenia na Dolnym Śląsku. Niewątpliwie najsłynniejszym i najchętniej odwiedzanym jest zamek Książ leżący na wzgórzu w okolicy Wałbrzycha. Dla zwiedzających udostępniony jest częściowo zamek, stajnie oraz ogrody. Wyobraźnię turystów rozpalają tajemnice, które łączą się z zamkiem. Podczas I wojny światowej zamek dostał się w ręce III Rzeszy i postanowiono zrobić z niego tajną kwaterę Adolfa Hitlera. Książ zaczęto przebudowywać, co spowodowało spore zniszczenia zabytkowych sal. Oprócz tego pod zamkiem kopano bunkry i tunele, w których rzekomo składowano bogactwa ukradzione w tamtych czasach, które następnie miały być wywiezione pociągiem po upadku Hitlera.

Następnym chętnie odwiedzanym zamkiem jest zamek Czocha znajdujący się w miejscowości Sucha w gminie Leśna. Jest to zamek obronny, w którym obecnie stworzono hotel z centrum konferencyjnym. Jest to ponoć najbardziej nawiedzony zamek w Polsce. Ogromną atrakcją jest tzw. „nocne zwiedzane zamku”, w którym turyści oprowadzani są nocą po wszelkich zakamarkach zamku. Oprócz tego piękne okolice zachęcają do aktywnego wypoczynku.

Zamek Chojnik znajduje się na górze Chojnik leżącej nieopodal Jeleniej Góry. Jest to warownia obronna, do której można się dostać poprzez wspinaczkę stromym zboczem. Natomiast z drugiej strony zamku jest pionowa 150-metrowa skarpa, która schodzi do tzw. Piekielnej Doliny. Podróż na zamek jest mecząca i trudna, ale po osiągnięciu szczytu i zobaczeniu roztaczającego się widoku wszelkie zmęczenie przechodzi.

Niedaleko zamku Chojnik możemy podziwiać dobrze zachowane ruiny innej wspaniałej twierdzy – zamku Wleń, inaczej Lenno.Jest to najstarsza warownia w Polsce, licząca już ponad 850 lat. Położona jest w malowniczej Dolinie Bobru.

Kolejnym zamkiem położonym w okolicach Jeleniej Góry jest zamek w Karpnikach. Jest to świetnie odrestaurowana twierdza, którą zajmowały znamienite rody. Zamek jest piękny i wart zobaczenia, mimo że nie cieszy się taką popularnością jak inne zamki z tego rejonu.

Zamek Grodno położony jest na szczycie góry Choina, będącej częścią Gór Czarnych. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem lub bez, a największą atrakcją jest wieża widokowa, z której rozciąga się widok na piękne góry oraz na jezioro utworzone przez zaporę. Z zamku można przejść nad zaporę, aby z bliska podziwiać jej ogrom.