22 lut Brak komentarzy admin Podróże , ,

Jest takie miejsce na mapie kontynentu europejskiego charakteryzujące się brakiem hałasu, spokojem, równowagą. Niczym nieograniczona przestrzeń, natura i zwierzęta. To cechy charakterystyczne Finlandii.

Zadziwiająca siła natury
Ten północny kraj zaskakuje nie tylko ogromną ilością niesamowitych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy podróżnik może zagłębić się w dowolne okolice (nie istnieją ograniczenia związane z zakazem wkraczania na terytorium prywatnych lasów), przejść się po leśnej ściółce i nazbierać pełne koszyczki owoców jakie daje las. Co zdumiewające, na obszarze państwa znajduje się ponad 30 parków narodowych, a wstępu do nich nie ograniczają żadne zapłaty. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Wśród różnorodnego ptactwa, najczęściej występującym będzie puszczyk i orzeł przedni. Udając się do parków narodowych, warto wziąć pod uwagę w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari położony na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, że w pierwszym z wymienionych napotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, w której występują nieregularnie porozrzucane wysepki (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów zapraszają wyjątkowo malownicze krajobrazy, na które składa się spora ilość zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, potężnymi lasami. Finlandia jest krajem który bez wątpienia warto odwiedzić o każdej porze roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, jaki zachwyci nawet najbardziej wymagającego podróżnika.

Piękno najbardziej znanych obszarów miejskich
Odwiedzając Finlandię, warto odwiedzić kilka głównych ośrodków miejskich, które są atrakcjami dla turystów pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea zapoznające z kulturą i tradycją państwa. Helsinki zauroczą ciekawymi galeriami, Portem Południowym oferującym rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, a także niezmiernie przykuwającą uwagę katedrą św. Mikołaja. To kultura a także wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Podróżników zainteresują również miejscowe teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) a także Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wyjątkowymi wystawami sztuki. W Tampere które uznawane jest za przemysłowe centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zaciekawi niespotykanym gmachem Lappia-talo wzniesionym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia nieba na północy
Wśród atrakcji, jakich nie da się zapomnieć, znajduje się słynna Aurora Borealis. To powszechnie znane pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne da się podziwiać 10 do 20 dni w ciągu roku. Choć odpoczywając w Laponii, która jest najbardziej wysuniętym na północ terenem kraju, da się oglądać zorzę polarną niemal każdego dnia, gdy tylko pozwoli na to niebo – wyzbyte jakiejkolwiek chmury. Z niewątpliwie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego tytułu jest słońce, które znajduje się ponad horyzontem w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z licznych niespotykanych terenów. Pośród najważniejszych wymienić można Naantali – miasto portowe, w którym założono park rozrywkowy Świat Muminków który nosi nazwę Muumimaailma. Kolejnym istotnym punktem na mapie wyprawy musi stać się Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której największą atrakcją z pewnością będą odwiedziny w Wiosce Świętego Mikołaja, która funkcjonuje również podczas lata. W działającym w niedalekim sąsiedztwie Santa Parku można odwiedzić Szkołę Elfów i elfickiej sztuki pisania oraz piekarnię „Pana Imbira”. Dobrze jest zwiedzić również wioskę zbudowaną z lodu, której cechą charakterystyczną jest zapierająca dech w piersiach sceneria. Wśród obowiązkowych miejsc do zobaczenia jest również zamek ze śniegu (Kemi), W niektórych rejonach z łatwością można natknąć się na zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Ogromną popularnością cieszą się również sauny fińskie, których bez wątpienia najważniejszą funkcją jest służenie jako teren spotkań ze znajomymi a także relaksu. Prostota kuchni fińskiej urzeka takimi przysmakami jak na przykład dania przyrządzane z renifera.