19 cze Brak komentarzy admin Podróże , , ,

Jak Polska długa i szeroka, mnóstwo mamy atrakcyjnych turystycznie miejsc. Miasta, miasteczka, góry, rzeki, pojedyncze jeziora czy całe ich skupiska, morze… Zawrót głowy od mnogości wspaniałych miejsc. Piękne krajobrazy oraz bogactwo kultury, tradycji. Wyjeżdżamy chętnie, bo właściwie znajdzie się coś na każdą kieszeń i wszelkie preferencje. Organizujemy długie wypady, czy też szybkie city break, jednodniówki. Kto co lubi. W kontekście dwóch ostatnich, każdy portal turystyczny powie nam, że wspaniałym miejscem do odwiedzenia na szybko jest z pewnością Sandomierz. Niewielkie, ale jak bogate turystycznie miasto.

Pięknie położone na siedmiu wzgórzach, z wijąca się malowniczo u podnóży Wisłą.Ktoś pewnie zapyta: serio? Sandomierz? Jak najbardziej! Czy faktycznie są tam jakieś atrakcje? No pewnie! Już od samego wejścia na starą część tego miasta widzimy ciekawe zabudowania. Wchodzimy przez XIV-wieczną Bramę Opatowską, która jest pozostałością po dawnych murach obronnych. Możemy wspiąć się na nią, aby podziwiać piękną panoramę miasta i okolic. Krocząc dalej docieramy do rynku opadającego w stronę Wisły, na którym stoi piękny ratusz. cieszymy oczy zabudową, podziwiamy dawne mieszczańskie kamienice, które przywołują powiew minionych wieków. Sandomierz słynie również z interesującej trasy podziemnej oraz Zbrojowni Rycerskiej. Obie umiejscowione pod płytą rynku. Miasto to znane jest też katedry, szkoły Collegium Gostomianum, słynnej kamienicy z restauracją Pod Ciżemką, zamku położonego na skarpie czy kościoła św. Jakuba.

W obrębie miasta i jego okolicach znajdują się malownicze wąwozy lessowe, z najbardziej znanym Wąwozem Królowej Jadwigi. Dołączmy do tego Góry Pieprzowe i zauważymy, że Sandomierz to nie tylko bogactwo kultury, sztuki i historii. Okoliczna natura jest wyjątkowa. Nie wszyscy też wiedzą, że okolice miasta skrywają duże połacie winnych latorośli, które mają bardzo sprzyjające warunki klimatyczne i glebowe, aby wzrastać, a następnie być przetwarzane na smakowite i coraz bardziej doceniane w kraju i zagranicą wina. Jak już pochodzimy, pozwiedzamy i mamy ochotę na odpoczynek, na pewno znajdziemy przytulną, przyjemną knajpkę aby coś przekąsić czy napić się czegoś smakowitego i orzeźwiającego. Jeśli dobrze trafimy, możemy obserwować przemarsz chorągwi ziemi sandomierskiej, turniej rycerski, festyn czy jeden z różnego typu jarmarków jakie oferuje nam miasto. Wystarczy sprawdzić wcześniej kalendarium wydarzeń lub liczyć na łut szczęścia.

Miasto Sandomierz na przestrzeni ostatnich lat bardzo rozwinęło się turystycznie. Utworzono wygodne ścieżki spacerowe, zagospodarowano podniszczałe skarpy, a także zainwestowano ogromne pieniądze, aby stworzyć przestrzeń rekreacyjną nad Wisłą. Od podstaw powstały przepiękne bulwary wiślane z miejscem zabaw dla dzieci, a także ławeczkami do spokojnego posiedzenia. Zaaranżowano parkingi, miejsca dla gastronomii i szerszego typu rozrywki. Odwiedźcie Sandomierz. To piękne i oferujące przybyszom bardzo różnorodną rozrywkę miasto. Ma wiele do odkrycia oprócz wymienionych miejsc. Sprawdzicie sami?