Pikantne burrrito, sombrero, pływające ogrody kolorowe czaszki na Fiesta de los Muertos – to skojarzenia przychodzące na myśl, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaoferowania kraj zamieszkiwany niegdyś przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne zwiedzanie miasta to oglądanie placów i starych kościołów. Ciekawostką jest, że okolicach ołtarzy można zawiesić kłódki z modlitwami o szczęście i zdrowie, które przeznaczone są dla bogobojnych przestępców. Prawdziwą kulturę i mieszkańców Meksyku można spotkać w wielu różnorodnych miejscach. Zwiedzanie można rozpocząć od Muzeum Fidy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z największych stadionów świata). Najwięcej powie nam oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej czy gmach Soumaya (przede wszystkim przedstawia sztukę Dalego). W Megalopolis koniecznie należy zobaczyć barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest jedną z najobszerniejszych archidiecezji na świecie. Inny rekord jest udziałem placu miejskiego, którego powierzchnia dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mowa naturalnie o Plaz de la Constitución (znany też jako Zócalo). Tuż obok można zobaczyć zbudowany na ruinach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na zapoznaniu się z tutejszą architekturą, najlepszym na to sposobem jest odwiedzenie miasta Guanajuato, które stanowi połączenie wąskich uliczek, rynków i kolorowych zabudowań – idealny przykład hiszpańskiej architektury epoki kolonialnej. Wśród budowli pochodzących z okresu kolonizacji można spotkać także kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać legendę z dreszczykiem.

Popularne ruiny

Wśród największych atrakcji turystycznych Meksyk oferuje Palenqué czyli ruiny miasta Majów. Miejscowość ta jest położona na północy Meksyku w stanie Chiapas, gdzie mieści się również stanowisko archeologiczne stanowiące główną atrakcję. Ruiny starożytnego miasta zamieszkiwanego przez Majów, a odkrytego w 1746 r. dostarczają niezapomnianych wrażeń. Kamienne budowle wyłaniające się z dżungli lasu tropikalnego to widok, który musi zobaczyć każdy odwiedzający ten kraj. Naturalnie największą sensację wzbudza Świątynia Inskrypcji czyli miejsce pochówku Pakala Wielkiego – legendarnego władcy. To miejsce kultu przybiera formę piramidy o wysokości 16 metrów, na którą składa się 9 stopni schodków. Docierając na szczyt zostaniemy nagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża, Wielki Pałac. Co jeszcze zasługuje na uwagę? Oczywiście pozostałości podziemnego akweduktu łączące pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż życia

Aztekowie i Indianie znacząco przyczynili się do powstanie dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po sobie między innymi prekolumbijski kompleks pałacowy Chichen-Itzá (półwysep Jukatan), a także El Castillo czyli kolumny Tysiąca Wojowników oraz El Caracol („ślimak”). To jeden z siedmiu cudów świata, dlatego trzeba go odwiedzić. Te ogromne przestrzenie obfitujące w pozostałości budynków budzą zachwyt nie tylko wśród archeologów, ale staną się nie lada gratką dla miłośników Indiany Jonesa. W stolicy Jukatanu, Méridzie, można odwiedzić najstarszą w Meksyku katedrę św. Ildefonsa. Nie należy zapominać również o azteckim centrum religijnym – Teotihuacán.

Jak przeżyć przygodę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to świetna okazja na zobaczenie cudów natury. Płynąca tam rzeka Grijalva rozpościera się na prastary Kanion Sumidero. Można skorzystać z dwugodzinnego rejsu łodzią prez wąwóz, aby być pewnym niezapomnianych przeżyć. To bardzo spektakularne miejsce, które jest projektem samej natury. Zamieszkuje jej wiele drapieżnych zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto rónie zajrzeć do Ciapa de Corzo – miasteczka o kolonialnej przeszłości. Jeśli chcemy zobaczyć jak w Meksyku mają się piaszczyste plaże i ośrodki wczasowe, niezwłocznie należy udać się do jego wakacyjnej wizytówki czyli Cancún, gdzie można obejrzeć m. in.: podwodne muzeum, spróbować egzotycznych drinków oraz nurkować. Wśród najważniejszych atrakcji zapewniających piorunujące wrażenia znajdują się również: cenota pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, gdzie można spotkać flamingi, Akuami pełne potężnych żółwi oceanicznych, wspaniała Laguna oraz cenota w BAcalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami błękitu, a także wodospad mineralny Hierve el aqua zlokalizowany 70 km od Oaxaca. Można również udać się na oglądanie imponującego, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.